Asunmaalla haastava päivä Virossa – ”TV-aika on ainakin taattu”
06.07.2024
|
684
Kuva: Merita Mäkinen / Meritapix.
Teemu Asunmaa ja kartanlukija Ville Mannisenmäki ovat kahden kilpailupäivän jälkeen Viron EM-rallin kahdentenatoista. Asunmaan kilpailu alkoi haastavasti jo perjantaina Skoda-kuljettajan osuessa betoniseen leikkausesteeseen, josta seurauksena oli rengasrikko. Kuudestoista aika aika-ajoissa tarkoitti, että Asunmaa lähti avaamaan reittiä lauantain erikoiskokeille.
-Oli tiedossa, millainen reitin avaajan paikka on tällaisissa kilpailuissa. Täytyy vain hakea autoon tarvittavat säädöt ja yritettävä minkä pystyy. Taistelutahto laantuu aika vahvasti, kun näkee ja tietää ettei näillä asetelmilla pysty taistelemaan, Asunmaa harmittelee.
-Onneksi huomenna ei tarvitse aurata reittiä.
Rallin päätöspäivään sunnuntaihin Asunmaa lähtee kilpailun kahdenneltatoista sijalta luovuttaen samalla aura-auton paikan. Alavutelainen kuitenkin näkee myös lauantain haasteissa hopeareunuksen.
-Onhan se hienoa ajaa tällaisessa kisassa ensimmäisenä autona, TV-aika on ainakin taattu ja on siinäkin tavallaan jotain erityistä. Opimme myös autosta jotain uutta päivän aikana, tämäkin on hyvää kokemusta, Asunmaa kertoo.
Delfi Rally Estonia jatkuu sunnuntaina neljällä erikoiskokeella .Kilpailua voi seurata Rally.tv -suoratoistopalvelun sekä MTV Katsomo+ -palvelun kautta.
Delfi Rally Estonian tulokset EK10/14:
1. Robert Virves 1:03:41,1 Skoda Fabia RS Rally2 EST
2. Georg Linnamäe +1,0 Toyota GR Yaris Rally2 EST
3. Nikolay Gryazin +25,0 Citroen C3 Rally2 BGR
4. Mikko Heikkilä +25,1 Toyota GR Yaris Rally2 FIN
12. Teemu Asunmaa +1:45,5 Skoda Fabia RS Rally2 FIN
Delfi Rally Estonian aikataulu
Sunnuntai 7.7. – 68,32 km
09:34 EK11 – Otepää 1 (12,85 km)
10:35 EK12 – Kambja 1 (21,31 km)
12:56 EK13 – Otepää 2 (12,85 km)
15:05 EK14 – Kambja 2 (21,31 km)