Uutiset

​Asunmaa yhdeksäntenä Jyväskylän päätöspäivään
03.08.2024  |  392
Kuva: Honza Fronek.
Kuva: Honza Fronek.
Skoda Motorsport Suomen kuljettaja Teemu Asunmaa ja kartanlukija Ville Mannisenmäki ovat Secto Rally Finlandin WRC2-luokan yhdeksäntenä kolmen ajopäivän jälkeen. Asunmaa aloitti päivän sijalta 12 kärsittyään rengasrikon perjantaina ja menetettyään yli kaksi minuuttia rengasta vaihtaessa. Iso ero kärkeen tarkoitti, että ohjelmassa oli turvallinen ajo päivän kuudella erikoiskokeella.

-Kilpailu meni vähän ajeluksi eilisen rengasrikon jäljiltä. Ajettiin eka lenkki varovaisesti pätkien ollessa meille uusia. Loppupäivän lenkillä sadekuurot sattuivat sopivasti meille loppupään porukalle. Ouninpohjassakaan ei pitänyt iltapäivällä sataa, mutta juuri meidän kohdalle sattui aivan järkyttävä sadekuuro, Asunmaa ihmettelee.

Secto Rally Finland huipentuu huomenna sunnuntaina neljällä erikoiskokeella. Vaikka ero luokan kärkeen on suuri, kilpakuljettajalle luonteenomaisesti joka sijasta silti koitetaan kisata.

-Lähdetään nautiskelemaan sunnuntain pätkistä. Sahloinen-Moksi on hieno pätkä, ja Laajavuori puolestaan hyvin erikoinen. Saadaan hieman kisattuakin (Benjamin) Korholan kanssa, vaikkei sijoituksella nyt tässä kohtaa olekaan kovin suurta painoa, Asunmaa kertoo.

Secto Rally Finland päättyy sunnuntaina 4.8., jolloin ajetaan neljä erikoiskoetta ja 41,66 erikoiskoekilometriä. Kilpailua voi seurata livelähetyksenä Rally.tv -palvelusta sekä MTV Katsomo+ Urheilu -suoratoistopalvelussa ja MTV Max -kanavalla. Ylen Ralliradio seuraa kilpailua suorana nettiradiossa sekä Jyväskylän lähialueilla. MTV3 esittää myös MM-rallistudion jokaisen kilpailupäivän aluksi sekä lopuksi.

Secto Rally Finlandin tulokset EK16/20:
1.Oliver Solberg                2:11:26,2             Skoda Fabia RS Rally2     SWE
2. Jari-Matti Latvala         +47,6                    Toyota GR Yaris Rally2     FIN
3. Lauri Joona                    +1:20,0                 Skoda Fabia RS Rally2      EST
4. Mikko Heikkilä              +1:32,4                 Toyota GR Yaris Rally2     FIN
5. Georg Linnamäe          +1:54,1                 Toyota GR Yaris Rally2     EST
9. Teemu Asunmaa         +4:49,7                Skoda Fabia RS Rally2    FIN
 
Secto Rally Finlandin aikataulu (lihavoidut erikoiskokeet televisioidaan suorana)

Sunnuntai 4.8. – 41,66 km
08:55 EK17 Sahloinen-Moksi 1 – 14,27 km
10:05 EK18 Laajavuori 1 – 4,35 km
11:17 EK19 Sahloinen-Moksi 2 – 14,27 km
13:15 EK20 Laajavuori 2 (Wolf Power Stage) – 8,77 km
 
 

Teemu ja Ville

Teemu
Asunmaa

36

Ikä

Alavus

Kotipaikka

Yrittäjä

Ammatti

Ville
Mannisenmäki

28

Ikä

Rauma

Kotipaikka

Kumppanit

Teemu Asunmaa
040 759 8443
teemu@teemuasunmaa.com

© TeemuAsunmaa.com 2024